Maantieden YO-pisterajat

    Rajat heittelevät kerroittain eniten koko reaalipuolella. Yhden kerran rajaa ei kannata käyttää tavoitteena.

    Laudaturin raja

    90–101

    vaihteluväli, keskiarvo 93.6 · 9 tutkintokertaa

    Cum lauden raja

    47–66

    vaihteluväli, keskiarvo 54.4 · 9 tutkintokertaa

    Approbaturin raja

    23–45

    vaihteluväli, keskiarvo 30.8 · 9 tutkintokertaa

    Pisterajat tutkintokerroittain

    Maantieden pisterajat tutkintokerroittain
    TutkintokertaLEMCBA
    Kevät 2026907864524029
    Syksy 2025907461473424
    Kevät 2025938069574332
    Syksy 2024907563513827
    Kevät 2024907462473523
    Syksy 2023988572594736
    Kevät 2023968269574432
    Syksy 20221018978665545
    Kevät 2022948168544029

    Miten näitä lukuja kannattaa käyttää?

    Käytä vaihteluvälin yläpäätä, älä keskiarvoa. Jos tavoitteesi on laudatur, mitoita harjoittelu 101 pisteen mukaan — se on korkein raja, jonka maantiedessa on viime vuosina asetettu. Keskiarvoon tähtäävä jää noin puolella kerroista tavoitteestaan.

    Rajojen liike kertoo myös kokeen vaikeudesta: kun raja laskee, koe on ollut vaikea. Se ei siis tarkoita, että arvosana olisi helpompi saada — kilpailu on sama, mutta pisteitä kertyi kaikille vähemmän.

    Harjoittele maantiedea SmartYOlla

    Käsitekortit, monivalinnat ja mallivastauksin varustetut esseetehtävät koko oppimäärästä, LOPS 2021 -moduulien mukaan järjestettynä.