Biologian YO-pisterajat

    Laudaturraja on reaaliaineiden korkeimpia: usein yli 95 pistettä. Hyvä vastaus vaatii käsitteiden täsmällistä käyttöä.

    Laudaturin raja

    93–103

    vaihteluväli, keskiarvo 98.4 · 9 tutkintokertaa

    Cum lauden raja

    46–57

    vaihteluväli, keskiarvo 51.9 · 9 tutkintokertaa

    Approbaturin raja

    24–34

    vaihteluväli, keskiarvo 27.6 · 9 tutkintokertaa

    Pisterajat tutkintokerroittain

    Biologian pisterajat tutkintokerroittain
    TutkintokertaLEMCBA
    Kevät 20261008267523827
    Syksy 20251018571564231
    Kevät 2025968166523828
    Syksy 20241028567503624
    Kevät 2024937661463524
    Syksy 20231038873574534
    Kevät 2023947764503726
    Syksy 20221008469534027
    Kevät 2022978166514027

    Miten näitä lukuja kannattaa käyttää?

    Käytä vaihteluvälin yläpäätä, älä keskiarvoa. Jos tavoitteesi on laudatur, mitoita harjoittelu 103 pisteen mukaan — se on korkein raja, jonka biologiassa on viime vuosina asetettu. Keskiarvoon tähtäävä jää noin puolella kerroista tavoitteestaan.

    Rajojen liike kertoo myös kokeen vaikeudesta: kun raja laskee, koe on ollut vaikea. Se ei siis tarkoita, että arvosana olisi helpompi saada — kilpailu on sama, mutta pisteitä kertyi kaikille vähemmän.

    Harjoittele biologiaa SmartYOlla

    Käsitekortit, monivalinnat ja mallivastauksin varustetut esseetehtävät koko oppimäärästä, LOPS 2021 -moduulien mukaan järjestettynä.