Kemian YO-pisterajat

    Poikkeuksellisen jyrkkä asteikko: laudatur vaatii yli 90 pistettä, mutta approbaturiin riittää noin 15.

    Laudaturin raja

    93–105

    vaihteluväli, keskiarvo 99.2 · 9 tutkintokertaa

    Cum lauden raja

    29–53

    vaihteluväli, keskiarvo 41 · 9 tutkintokertaa

    Approbaturin raja

    13–22

    vaihteluväli, keskiarvo 17.2 · 9 tutkintokertaa

    Pisterajat tutkintokerroittain

    Kemian pisterajat tutkintokerroittain
    TutkintokertaLEMCBA
    Kevät 20261018161402414
    Syksy 20251058973533420
    Kevät 2025967761462920
    Syksy 20241038263473122
    Kevät 20241018165453020
    Syksy 2023997657392718
    Kevät 2023997754342215
    Syksy 2022967253362313
    Kevät 2022937051291813

    Miten näitä lukuja kannattaa käyttää?

    Käytä vaihteluvälin yläpäätä, älä keskiarvoa. Jos tavoitteesi on laudatur, mitoita harjoittelu 105 pisteen mukaan — se on korkein raja, jonka kemiassa on viime vuosina asetettu. Keskiarvoon tähtäävä jää noin puolella kerroista tavoitteestaan.

    Rajojen liike kertoo myös kokeen vaikeudesta: kun raja laskee, koe on ollut vaikea. Se ei siis tarkoita, että arvosana olisi helpompi saada — kilpailu on sama, mutta pisteitä kertyi kaikille vähemmän.

    Harjoittele kemiaa SmartYOlla

    Käsitekortit, monivalinnat ja mallivastauksin varustetut esseetehtävät koko oppimäärästä, LOPS 2021 -moduulien mukaan järjestettynä.