Päivittyy joka tutkintokerta

    Ylioppilaskokeiden pisterajat 2022–2026

    Kaikkien 11 reaaliaineen pisterajat 9 tutkintokerralta keväästä 2022 kevääseen 2026. Luvut ovat Ylioppilastutkintolautakunnan julkaisemia, eikä niitä ole pyöristetty tai arvioitu.

    Mitä pisteraja tarkoittaa?

    Pisteraja on pienin pistemäärä, jolla arvosanan on kyseisellä tutkintokerralla saanut. Rajat eivät ole kiinteitä prosenttiosuuksia maksimista, vaan lautakunta asettaa ne jokaisella kerralla erikseen suoritusten jakauman perusteella.

    Käytännön seuraus: kevään ja syksyn raja voi erota kymmenillä pisteillä samassa aineessa. Yhden kerran rajaa ei kannata käyttää tavoitteena — katso mieluummin useamman kerran vaihteluväli.

    Psykologia

    Suosituin reaaliaine. Pisterajat ovat tyypillisesti reaaliaineiden keskitasoa, mutta laudaturraja on korkea.

    L (K2026)
    96
    L vaihteluväli
    90–97
    A vaihteluväli
    20–26

    Biologia

    Laudaturraja on reaaliaineiden korkeimpia: usein yli 95 pistettä. Hyvä vastaus vaatii käsitteiden täsmällistä käyttöä.

    L (K2026)
    100
    L vaihteluväli
    93–103
    A vaihteluväli
    24–34

    Historia

    Rajat ovat pysyneet poikkeuksellisen vakaina. Aineistotehtävät ratkaisevat arvosanan.

    L (K2026)
    90
    L vaihteluväli
    88–93
    A vaihteluväli
    18–25

    Yhteiskuntaoppi

    Rajat ovat lähellä historian tasoa. Ajankohtaisuus ja käsitteet erottavat parhaat vastaukset.

    L (K2026)
    88
    L vaihteluväli
    84–89
    A vaihteluväli
    19–25

    Terveystieto

    Matalimpia laudaturrajoja reaaliaineissa, mutta approbaturraja on suhteellisen korkea.

    L (K2026)
    85
    L vaihteluväli
    80–91
    A vaihteluväli
    20–31

    Maantiede

    Rajat heittelevät kerroittain eniten koko reaalipuolella. Yhden kerran rajaa ei kannata käyttää tavoitteena.

    L (K2026)
    90
    L vaihteluväli
    90–101
    A vaihteluväli
    23–45

    Fysiikka

    Matalimmat pisterajat koko tutkinnossa: approbaturin on saanut usein alle 20 pisteellä.

    L (K2026)
    91
    L vaihteluväli
    81–93
    A vaihteluväli
    12–20

    Kemia

    Poikkeuksellisen jyrkkä asteikko: laudatur vaatii yli 90 pistettä, mutta approbaturiin riittää noin 15.

    L (K2026)
    101
    L vaihteluväli
    93–105
    A vaihteluväli
    13–22

    Filosofia

    Matala laudaturraja reaaliaineeksi. Pieni osallistujamäärä näkyy rajojen vaihteluna.

    L (K2026)
    84
    L vaihteluväli
    80–87
    A vaihteluväli
    16–29

    Uskonto, ev.lut.

    Korkeat rajat läpi asteikon. Laudatur on vaatinut lähes joka kerta yli 93 pistettä.

    L (K2026)
    99
    L vaihteluväli
    93–99
    A vaihteluväli
    25–32

    Elämänkatsomustieto

    Uskonnon tapaan korkeat rajat. Pieni koeryhmä tekee kerroittaisesta vaihtelusta suurta.

    L (K2026)
    90
    L vaihteluväli
    90–99
    A vaihteluväli
    23–32

    Laudaturin raja aineittain, K2026

    Sama arvosana vaatii eri aineissa hyvin eri pistemäärän. Ero laudaturin ja approbaturin välillä kertoo, kuinka jyrkkä aineen asteikko on.

    Reaaliaineiden pisterajat tutkintokerralla K2026
    AineLEMCBA
    Psykologia967863483524
    Biologia1008267523827
    Historia907255402818
    Yhteiskuntaoppi887564503724
    Terveystieto857058453320
    Maantiede907864524029
    Fysiikka917154402920
    Kemia1018161402414
    Filosofia846855412919
    Uskonto, ev.lut.998774594230
    Elämänkatsomustieto907966543925

    Kolme asiaa, jotka rajat paljastavat

    • Fysiikka ja kemia ovat asteikoiltaan jyrkimpiä. Approbaturiin on riittänyt toistuvasti alle 20 pistettä, mutta laudatur on vaatinut kummassakin yli 80. Muutama lisätehtävä siirtää arvosanaa alapäässä enemmän kuin missään muussa aineessa.
    • Uskonto, elämänkatsomustieto ja biologia vaativat eniten. Näissä myös approbaturin raja on korkealla, joten kokeesta ei selviä muutamalla osatehtävällä.
    • Maantieteen rajat heittelevät eniten. Laudaturin raja on vaihdellut kymmenillä pisteillä tutkintokertojen välillä, joten yhden vuoden lukuun ei kannata nojata.

    Lähde: Ylioppilastutkintolautakunta, tutkintokerroittaiset pisterajat . Tiedot tarkistettu 2026-08-17. SmartYO ei muuta lukuja eikä täydennä puuttuvia kertoja laskennallisesti.